atrakcje

spływ kajakowy wdą

zapraszamy na

Spływ kajakowy wdą

Wda to rzeka, która jest doskonałym miejscem do  kajakarstwa rekreacyjnego – malownicze otoczenie i łatwość szlaku, dają możliwość na ciekawe spędzenia dnia dla rodzin z dziećmi.

Co można zobaczyć podczas spływu? M.in. piękne zakątki Borów Tucholskich, Wdzydzki Park Krajobrazowy, zabytkowe mosty, „Kaszubskie Morze” –  miejsce gdzie łączą się cztery jeziora:  Radolne,  Jeleń,  Gołuń i Wdzydze, mnóstwo ciekawych obiektów –  dworki, chaty, wiatraki, skanseny i wiele innych.

W środkowym biegu Wda staje się szybką, dziką rzeką z licznymi bystrzami, przecinającą Bory Tucholskie. Panuje tu spokój i cisza, bo to odludny teren z dala od większych miast i wsi. Większa część szlaku Wdy położona jest na terenie Tucholskiego Parku Narodowego. Występują tu liczne jeziora rynnowe o łącznej powierzchni 120 tys. ha.

Zachowały się również ostoje rzadkich gatunków ptaków, np. bociana czarnego, kormorana, głuszca i cietrzewia. Bory są atrakcyjnym i chętnie odwiedzanym terenem turystycznym. Najbardziej malowniczy jest środkowy bieg Wdy. Rzeka meandruje w głęboko wciętej dolinie posośniętej przez lasy liściaste. Po lekkim spiętrzeniu wód Wdy i zalaniu ujściowych odcinków jej dopływów: Prusiny, Ryszki, oraz innych drobniejszych cieków, powstał 440 – hektarowy sztuczny zbiornik zaporowy – Jezioro Żurskie.